Česká republika  |  Změna lokace Education With Vision

Odpovědi na Vaše otázky
Jak poznám, které jednodenní jednorázové čočky mám aplikovat?

Jak posoudím, o kolik se měkká torická čočka vytočila z osy?

Jak moc by se měla měkká kontaktní čočka pohybovat při mrkání?

Jaký typ kontaktních čoček je nejlepší pro pacienta se syndromem suchého oka?

Jaké druhy filtrů lze použít na štěrbinové lampě a kdy se používají?

Může se pseudopapiloedém vyskytovat u vysoce myopických pacientů?

Jako poznám, které jednodenní jednorázové čočky mám aplikovat?
Toto je otázka, na kterou se studenti často ptají. V zásadě existují tři faktory, které je třeba vzít při výběru čoček v úvahu.

  • Na základě hodnot korekce jednotlivých pacientů lze možnosti, z nichž budete vybírat, zúžit, tj. pokud je pacient např. astigmatický nebo presbyopický.
  • V úvahu vezměte materiál kontaktních čoček. Některé čočky obsahují zvlhčující složky, takže jsou vhodné například pokud máte pacienta se syndromem suchého oka nebo pacienta, který pracuje v suchém prostředí (klimatizace).
  • Důležité je získat informace o tom, jaké kontaktní čočky pacient nosil v minulosti a hovořit s ním o problémech nebo obavách, které naznačil.

Jak posoudím, o kolik se měkká torická čočka vytočila z osy?
K tomu se používá paprsek světla štěrbinové lampy, který nastavíte do jedné osy se značkou na čočce, a pomocí hodnot uvedených na štěrbinové lampě změříte stupeň vytočení, ke kterému došlo.

Jak moc by se měla měkká kontaktní čočka pohybovat při mrkání?
Na tuto otázku vlastně neexistuje jednoznačná odpověď. Různé typy čoček se pohybují různou měrou. V ideálním případě by mělo docházet k pohybu o přibližně 0,5 mm, ale tato hodnota se liší v závislosti na různých faktorech. Na pohyby měkkých kontaktních čoček mají například vliv konstrukční vlastnosti čočky a výrobní proces. V úvahu musíte vzít také, jak často pacient mrká, jak těsná jsou oční víčka a jak suché jsou jeho oči. Spíše než na míru pohybu se zaměřte a zkuste zajistit, aby kontaktní čočka byla správně vycentrovaná a plně pokrývala i okrajové části rohovky.

Jaký typ kontaktních čoček je nejlepší pro pacienta se syndromem suchého oka?
Kontaktní čočky odolné vůči dehydrataci, tj. buď silikon hydrogelové čočky, neboť mnohé z nich obsahují malé množství vody, což činí tento materiál odolnějším vůči dehydrataci, anebo jednorázové čočky s přídavnými zvlhčujícími látkami.

Jaké druhy filtrů je možné použít na štěrbinové lampě a kdy se používají?
Použít lze dva různé typy filtrů. Prvním je červený volný filtr, ten se používá při detekci vaskularizace rohovky. Druhým typem je modrý filtr, který pomáhá při prohlížení zabarvení po kápnutí fluoresceinu.

Může se pseudopapiloedém vyskytovat při vysoké myopii?
Ano – je to možné a je více pravděpodobné, že se bude vyskytovat u vysoce myopických pacientů s vychýleným očním diskem a/nebo astigmatismem, ale častější je zpravidla u hypermetropie, protože oční nerv je v tomto případě obecně menší, takže nervová vlákna mají tendenci zastřít okraje disku, a tak dělají dojem zastřených okrajů očního disku a jakoby oteklého vzhledu.

Kontakt
Hledat